2018’de Pazarlama ve Reklamcılık Nasıl Değişecek?

2018'de Pazarlama ve Reklamcılık Nasıl Değişecek?

Dijital pazarlama bir süredir büyük bir değişim görmedi. Elbette, mobil kullanıcı deneyimi için web sitelerimizi optimize etmemiz gerekti, algoritmacıların biraz daha fazla SEO testi ve birkaç küçük değişiklik yapması gerekti. Sosyal medya da patladı – ama hiçbir şey çok fazla değişmedi.

Bu yeni yılın farklı bir hikayesi olmalı ve oturup bekleyemek doğru olmaz. Halihazırda neler olduğuna bakalım: sosyal medya değişiyor , yasa değişiyor ve net tarafsızlığının (ya da eksikliğinin) dijital reklamcılığı nasıl etkileyeceğine dair mırıldanmalar var . Sektörün 2018’de önemli değişiklikler yaşayacağını tahmin etmek kolay. İşte yeni manzarayı şekillendirecek dört temel yön.

1. Gizlilik.
İnternetin çoğunlukla reklamlarla finanse edildiğini tartışabiliriz. Web siteleri, şirketlerin, tüketicilerin kendi tarayıcılarında neleri görüntülediklerine bağlı olarak, müşterilerini hedeflemelerini sağlayan çerezler kullanır. Ancak kullanıcılar sürekli olarak cihazları değiştiriyor ve bu da tüm tüketici temas noktalarını takip etmeyi zorlaştırıyor. Farkına varmayan pazarlamacılar, kanalları en etkili şekilde belirlemek ve yöntemlerini istemcilerle doğrulamak için çok çalışıyorlar.

Güçlü pazarlama araçları, kullanıcı verilerini hedef bireylere bağlayabilir ve takip edilebilir hale getirebilir. Ancak bazı mahremiyet endişeleri internet reklamcılığı için bunu biraz daha zorlaştırıyor.

Reklam engelleyicileri diğer bir sorun. Ocak ayında yayınlanan bir PaigeFair raporuna göre , internet kullanıcılarının yüzde 11’i bir tür reklam engelleyicisi kullanıyor. Bu, önceki yıla göre yüzde 30’luk bir artış demek. Tüketiciler gizlilik, güvenlik ve zamanı reklam kesintisinden korumak ister. Bunu engellemek için, bazı web siteleri tarayıcıların reklam engelleyicileriyle içeriklerinin görüntülenmesini engelleyen duvarlar kullanır. Bu siteler kullanıcılardan engelleyiciyi manuel olarak devre dışı bırakmasını ister, ancak PaigeFair raporuna göre bunun talep edildiği kişilerin yüzde 74’ü siteyi terk etti.

2. Canlı video.
Görsel içerik internette daha popüler hale geldi ve pek çok şirket, 2018’de ana iletişim aracı haline getirmeye hazırlanıyor. Bu, zengin medya, yaratıcı videolar, GIF’ler ve daha fazlası bu yıl trend olmaya eğilimli. Bunun iyi bir nedeni var: Kullanıcılar görsellerle daha iyi etkileşime girer.

2016 Tampon anketi, pazarlamacıların yüzde 80’inden fazlasının daha fazla video oluşturmak istediğini keşfetti. O zaman, etkileyici bir yüzde 42’si canlı videoyu hedeflemek istedi demektir. Aynı yıl, Facebook’un canlı video izlenme süresini geleneksel video olarak üç kat fazla gördüklerini bildirdi . Ayrıca yorumların 10 katını topladı . Canlı video çok etkili, çünkü otantik, insan ve hatalarla dolu.

Kayıtlı videoya karşı, canlı video değil, her şeye karşı canlı video. Livestream’e göre , kullanıcıların yüzde 82’si bir markanın canlı videosunu aynı şirketin sosyal medya yayınlarını okumaktan daha çok tercih ediyor. Yakın bir yüzde 80, bir blog yayınını okumaktan ziyade canlı bir videoyu izlemeyi tercih eder.

3. Yapay zeka (AI).
AI’nın pazarlama ve reklamcılık üzerindeki etkisi hakkında konuşmak için çok erken olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. AI zaten günlük yaşantımıza yerleşmiş durumda ve hızla büyümeye devam ediyor. Dünya genelindeki pazarlama müdürlerinin yüzde 58’i , şirketlerin önümüzdeki beş yıl içinde başarılı olmak için AI alanı içinde rekabet etmek zorunda kalacağına inanıyor .

AI pazarlamasına girelim ama veri bilimi ve pazarlama arasındaki uçurumu nasıl kapatabiliriz? Teknoloji, pazarlamacıların, yatırımlarında getiri elde ederken hedef müşterilere değer sağlamaları ve yardımcı olacak içgörüyü ortaya çıkarmak için büyük ölçüde artan bir veri yükü ile elenmelerini sağlar. Daha da iyisi, bu pazarlama biçimi ile hatrı sayılır bir zamandan tasarruf ediliyor. – arka planda çalışacak görevlerin çoğunu otomatikleştiriliyor. Bu faydaları ile, neden pazarlama stratejilerine dahil edilmesin?