GARANTİ ŞARTLARI

Arızalı ürün tamir veya değişim süreci, aşağıda belirtilen hususlar doğrultusunda uygulanmaktadır. Satın almış olduğunuz ürün; fatura tarihinden itibaren ilk 7 (Yedi) gün içerisinde, ürünü hiç kullanmadan arızalanmış veya kutudan arızalı çıkmış ise; Ürün tarafımıza arızasının ne olduğuna dair bir bilgilendirme notu ile birlikte gönderilmelidir. Gönderilen ürün tarafımıza ulaştırıldıktan sonra, ürün ile birlikte belirttiğiniz arıza notu dikkate alınarak teste tabi tutulur. Ürünün arızası teknik ekipçe onaylanmalıdır.

Teknik ekip, arızalı olduğu tespit edilen ürünün, stok durumunun müsait olup olmadığı kontrol eder; stokta mevcut ise birebir değişim yapılarak ürün tekrar sahibine gönderilir. Stok durumu müsait olmadığı durumlarda, ürün sahibi ile irtibata geçilerek ya ürün iade alınır ya da müşterinin onayının ardından muadili veya benzeri bir ürün ile değişim yapılarak ürün sahibine gönderilir. Bu tip arıza durumunda, arızalı ürünün tarafımıza faturası, tüm ek ve ilave donanımlarıyla beraber ve de orijinal ambalajı ile eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Bu süreç 1(Bir) ile 3(Üç) iş günü sürebilmektedir. Bu süreçteki arızalı ürünün, MÜŞTERİDEN-BİZE ulaşım bedeli tarafımızca karşılanacak olup TEKNİK EKİPTEN-MÜŞTERİYE ulaşım bedeli de müşteri tarafından ödenecektir. MÜŞTERİDEN-BİZE ulaşım bedeli tarafımızca yapılacağından, gönderinin yalnızca anlaşmalı olduğumuz kargo firması(Maya Kargo) tarafından ulaştırılması halinde ürün teknik ekibimizce kabul edilecektir. Aksi halde ürün, müşteriye iade edilmek üzere getiren kargo firmasına geri verilecektir.

Satın almış olduğunuz ürün, fatura tarihinden 7 (Yedi) gün sonra veya normal garanti sürecinde arızalanmış ise; Ürün tarafımıza arızasının ne olduğuna dair bir bilgilendirme notu ile birlikte gönderilmelidir. Gönderilen ürünün kabul edilmesinin ardından, ürün ile birlikte belirttiğiniz arıza notu dikkate alınarak teste tabi tutulur. Ürünün arızası teknik ekibimizce onaylanmalıdır. Teknik ekibimizce arızalı olduğu tespit edilen ürün; onarım veya değişim yapıldıktan sonra tekrar size ulaştırılır. Bu tip arıza durumunda, arızalı ürün tarafımıza faturası ile beraber ve arızalı ürün yanında herhangi bir aksesuar var ise onunla birlikte gönderilmemelidir. Bu gönderim-alım süreci; ilgili yasada da belirtildiği gibi minimum 10 (On) ile maksimum 30 (Otuz) gün sürebilmektedir.


İADE ŞARTLARI

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin hak edilmiş iade ödemesi; ürün firmamıza ulaştıktan sonra ve teknik ekibin onaylı kontrolü akabinde, müşteriye ait bir hesap numarasına nakit olarak para iadesi şeklinde yapılmaktadır.

Ürünün kutudan arızalı veya hasarlı olarak çıkması ile ilgili lütfen yukarıdaki Garanti Şartları bölümünü okuyunuz. Ürünün, hasarsız ve/veya kusursuz olarak müşterinin eline ulaşmasının ardından yapılan iadelerde; MÜŞTERİDEN-BİZE kargo ücreti müşteri tarafından ödenmelidir. Bu durumda ürünün alıcı ödemeli olarak tarafımıza gönderilmesi halinde, ürün kabul edilmeyecek ve ilgili kargo firmasınca geri gönderilecektir.